֎ Co drugi chłopiec to ministrant

֎ Liceum, matura – „późny Gomułka”

֎ Obchody Millenium Chrztu Polski – budzenie się świadomości historycznej

֎  Język rosyjski obowiązkowy aż do matury

֎ Obowiązkowa dwuletnia służba wojskowa; a dla studentów studium wojskowe raz w tygodniu, plus dwa obozy w czasie wakacji. Studentki przechodziły „Przysposobienie obronne” (jakby Pakt Warszawski miał charakter wyłącznie defensywny)

֎  W Poznaniu, raz w roku przez dwa tygodnie, w czasie międzynarodowych targów, pojawia się „wielki świat”, można posmakować jego namiastkę wynosząc kolorowe foldery (np. o koparkach)

֎  Wydarzenia marcowe 1968: Odkrycie, że są pośród nas jacyś Żydzi, i że partia ma dwie ręce, jedną do klaskania, drugą – do bicia

֎  1970 r. Wyjście z siermiężnej gomułkowszczyzny w dekadę Gierka, za cenę ofiary ze stoczniowców. Gierkowski lepszy/byt konsumpcyjny, bo przecież nie dobrobyt.  I do tego przebłysk socjalistycznej wolności: można było wyjeżdżać do NRD tylko za okazaniem dowodu osobistego (a skoro Polacy zaczęli gremialnie jeździć na zakupy, więc Honecker szybko zamknął granicę)

֎  1976. Władza zaczyna wprowadzać sprzedaż reglamentowaną; pojawiają się kartki na cukier – zwiastuny zapaści gospodarczej

֎  1978. Kardynał Karol Wojtyła = JP II

Nowy okres we współczesnej historii  Polski

֎  1980. Fajerwerki festiwalu „Solidarności”

֎  13. Grudnia 1981. Zbrojne ramię partii wprowadza stan wojenny. Beznadzieja stanu wojennego z ks. Jerzym, który choć z kamieniem u szyi –  wypłynął jako błogosławiony

֎ Kościoły pełne wiernych, a kruchty zapełnione artystami, spektakularne konwersje

֎ „Okrągły stół” – kontrolowane legitymizowanie inercji

֎  Skok w kapitalizm z jednoczesnym wejściem w „smugę cienia”

֎  „Gruba kreska” – cezura trwale pogrążająca w zakłamaniu

֎  Prostowanie kręgosłupów

֎  Zakładanie i ponowne zdejmowanie masek

֎  Przekraczanie kolejnych progów nie/nasycenia

֎ Emerytura

֎  2020. Pandemia, a wraz z nią świadomość, że należymy do pokolenia „spisanego na straty”

֎ R.I.P.

tym, którzy już wcześniej dotarli do mety.

Tu dodam, że charakterystykę psycho-duchową naszego pokolenia, wyżej  pominiętą, znaleźć można w  wierszu Małgorzaty Hillar: My z drugiej połowy XX w.