Znany polski immunolog, prof. J. Marcinkiewicz poinformował opinię publiczną („Wpis” nr 184) o niezwykłym, wręcz skokowym wzroście wiedzy naukowej. W ciągu trzech lat pandemii ukazało się ponad 320 tys. (trzysta dwadzieścia tysięcy) prac dotyczących SARS-CoV 2. A były to prace jedynie z zakresu nauk medycznych!
Ponieważ nie było żadnego fragmentu życia (łącznie z życiem duchowym), na którym pandemia nie odcisnęłaby swojego perfidnego piętna, można szacować, że liczba publikacji naukowych przekroczyła zapewne milion. Niebywałe! Takie ogromne osiągnięcie dzięki drobnemu wyciekowi wirusowa w jakimś Wuhan (niestety znowu chińskim).
Jest też bez-cenna korzyść. Odtąd władca-tego-świata (jak ktoś chce, może wprowadzić liczbę mnogą) będzie wiedział, jak wywołać następną pandemiczną psychozę strachu.
Kazimierz Rogoziński