usluga.edu.pl

Kazimierz Rogoziński - nie tylko o usługach
Witajcie u-sługi!

Filtr kategorii

Prorok naszych czasów

Niemal niezauważalnie przeminęła czterdziesta rocznica (1978) ingresu Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Niebawem minie piętnaście lat od Jego śmierci. Wraz z upływem czasu pontyfikat i dzieło papieża Polaka powoli odchodzi w niepamięć.

A miało być inaczej. Wypadało oczekiwać, że pokolenie JP II właśnie teraz zacznie kształtować zasady współżycia społecznego inspirowane Jego magisterium. Skoro trudno je dostrzec w Polsce, to gdzie ich szukać?

Nadzieje zostały rozbudzone i oczekiwania pochopnie wypowiadane. Mylną okazała się teza, iż gdziekolwiek się pojawił – przyciągał niezliczone rzesze wiernych, że za JP II – charyzmatycznym autorytetem – poszły tłumy.

Psychologia tłumu – kolejny raz okazała się zwodnicza.

A arcy-rachmistrz (zapisujący skrupulatnie „Księgę Guinessa”) podaje, że dwudziestowieczny rekord zgromadzeń, czyli palma pierwszeństwa, należy do Roda Stewarta, który na plażę Copacabana w Rio ściągnął ponad 3,5 ml. wielbicieli.

Korzyść ze statystyki – choćby taka, że odkłamuje rzeczywistość, pozwalając zadać pytanie, kto atrakcyjniejszy: prorok czy idol?

Kazimierz Rogoziński

« »